Fotografia noworodkowa. Jak to z nią naprawdę jest?

Dziś kilka słów o tym, co kocham,

czyli o fotografii noworodkowej, która rozwinęła się niesamowicie w ciągu ostatnich lat. Na szczęście chyba nie okaże się przelotnym trendem, tylko zagości u nas na dłużej. Tylko jak to z nią naprawdę jest?

Żyjemy w kulturze obrazkowej, dokumentujemy wszystko co dzieje się wokół nas. Szybki rozwój mediów i reklamy powoduje, że temat fotografii noworodkowej jest ciągle obecny. Staje się mniej obcy i bardziej dostępny. Coraz więcej rodziców decyduje się na piękne zdjęcia swojego Malucha tuż po porodzie by uwiecznić pierwsze etapy życia swojego dziecka.

Kiedy najlepiej wykonać sesję noworodkową? 

Pierwszą sesję najlepiej wykonać do 2-3 tygodnia życia Malucha. To właśnie jest najlepszy czas na sesję noworodkową. Maluchy pamiętają jeszcze embrionalne pozy z brzuszka Mamy i łatwo je w nie układać. Poza tym zasypiają głębokim snem przez co łatwiej jest aranżować dodatki (czapeczki, opaski, przytulanki). To właśnie ten bezcenny wygląd przypomina nam o cudzie narodzin. A właśnie o to w fotografii noworodkowej chodzi. Te wszystkie cechy zanikają po upływie kilku tygodni, dlatego tak ważne jest by uchwycić ten nadzwyczajny moment w życiu Maluszka.

Fotografia noworodkowa Gdańsk, Anna Żurawka

Sesję noworodkową najlepiej zarezerwować, gdy Maluszek jest jeszcze w brzuchu, a Wy znacie przybliżony termin porodu. Gdy Maluch pojawi się już na świecie ustalamy dokładną datę sesji. Jeżeli nie rezerwowaliście prędzej terminu to nie koniec świata. Zdarza się też, że Rodzice są zmuszeni odwołać sesję i pojawia się wolny termin na kilka dni przed sesją, możecie to śledzić na bieżąco na moim fanpage na facebooku.

Jak  należy się przygotować do sesji? Gdzie się ona odbywa?

Jeśli chodzi o sesję noworodkową to najlepiej, by Maluch przyszedł na sesję najedzony. Pozwoli nam to łatwiej uśpić dziecko poprzez dokarmienie, wyciszenie go już na miejscu. Zawsze proszę rodziców o zabranie ze sobą mnóstwa cierpliwości. Nie możemy przewidzieć jak Maluch będzie współpracował i wtedy ważnym jest, by rodzice byli w miarę spokojni i nie reagowali nerwowo, bo Maluch wyczuwa stresującą sytuację. Jeśli dziecko używa butelki, smoczka to jak najbardziej jest to mile widziane podczas sesji.

Sesje wykonuję w moim studiu w Gdańsku. Udało mi się stworzyć wymarzone miejsce pracy, do którego serdecznie Was zapraszam. Studio powstało z myślą o bezpiecznej i komfortowej pracy dla mnie jak i dla każdego gościa. Jest to miejsce dostosowane do Maluchów, jasne i ciepłe. Podczas sesji noworodkowych jest dodatkowo ogrzewane. Jest miejsce na karmienie, przewijanie, odpoczynek. Podczas sesji wspomaga mnie Whisbear-popularny Szumiący Miś. To dzięki niemu uspokojenie i uśpienie Malucha jest prostsze. Urządzenie szumiące białym szumem, przypomina dziecku dźwięki znane z życia płodowego, Moje studio odzwierciedla mój styl w fotografii. Dużo w nim ręcznie robionych dodatków w pastelowych kolorach, które uwielbiam. Będzie mi bardzo miło jeśli uda się Wam mnie odwiedzić.

12190814_1050328761677919_4829958459036821928_n

Czy każdy maluszek powinien mieć swoje ubranka oraz gadżety podczas robienia zdjęć?

W moim studiu w Gdańsku posiadam bardzo dużo dodatków i gadżetów, z których korzystam podczas sesji. Mam też ubranka, które udostępniam. Ręcznie szyte spodenki, czapeczki, komplety szydełkowe. Nie musicie nic przywozić! Wszystkie te dodatki oraz ubranka można zauważyć na moich fotografiach na stronie internetowej www.annazurawka.pl czy fanpage na facebooku https://www.facebook.com/annazurawkaphotography.

Ile czasu trwa sesja noworodkowa i czy nie jest męcząca dla dziecka?

Sesje noworodkowe nie należą do najłatwiejszych i krótkich. Tak naprawdę nie można jednoznacznie stwierdzić ile trwa sesja noworodkowa. Dzieci są najważniejsze i to one właśnie decydują o przebiegu sesji, my musimy się dostosować do wymagającego modela. Bywa, że zdarzy się kolka, gorszy dzień, albo Maluch nie chce od razu spać- każde dziecko jest inne i do każdego należy się dostosować. Zazwyczaj to około 2-3h. Jest czas na przebieranie, karmienie, tulenie. Priorytetem dla mnie jest, by dziecko czuło się bezpiecznie, a rodzice spokojnie- wtedy sesja na pewno nie będzie męcząca dla noworodka.

Fotografia noworodkowa Gdańsk, Anna Żurawka

Dla każdego Rodzica jego dziecko jest największym skarbem, a każda chwila niesamowitym przeżyciem. Pierwsze tygodnie noworodka mijają w oka mgnieniu. Warto więc takie momenty uwiecznić na fotografii, ponieważ bezpowrotnie przeminą, a zatrzymane w kadrze będą wzruszać przez długie lata.

A.